İvedik OSB 1333. Cd. 125/1 Yenimahalle/ANKARA

Hergün 08:00 - 22:00

70

70 AdBlue, Adblue nedir, Adblue ne işe yarar, Adblue ne kadar yakar, adblue kullanımı zararları

AdBlue Nedir?

Dizel araçlarda NOx emisyonlarını azaltmak için kullanılan su bazlı bir çözeltidir. SCR adı verilen bir sistemle egzoz gazına püskürtülerek NOx emisyonlarını büyük ölçüde azaltılması hedeflenir. SCR sisteminde kullanılan AdBlue için yakıt tankından ayrı olarak birde AdBlue tankına ihtiyaç duyulmaktadır ve bu katkı maddesi akaryakıt istasyonlarından temin edilmektedir. AdBlue tankı içerisindeki katkı maddesi miktarının takibi araç içerisindeki gösterge ekranında yapılmaktadır. AdBlue bitince emisyon değerleri yükseleceği için motor çalışmamaktadır.

AdBlue Kullanımının Dezavantajları Nedir?

AdBlue ilave bir maliyettir. Bittiği zaman araç hareket etmeyecektir bu yüzden düzenli olarak takip edilmesi gerekir. ikaz ışığında muhakkak doldurmak gerekir. Ayrıca AdBlue sıvısının kullanıldığı SCR sistemi kompleks bir sistemdir ve sıkça arızalanmaktadır. Diğer emisyon azaltıcı sistemlerde olduğu gibi tamir ve bakım maliyetleri oldukça yüksektir.

AdBlue Kullanımı İptal Edilebilir Mi?

Genellikle bir çok araçta sadece aracın motor control ünitesi üzerindeki yazılım değiştirilerek kapatılabilir. Böylece aracın AdBlue kullanma ihtiyacı ortadan kalkar. Gösterge panelinde hiç bir uyarı ışığıda yakılmaz. Ayrıca araç muayenesinde de bir soruna yol açmaz.