İvedik OSB 1333. Cd. 125/1 Yenimahalle/ANKARA

Hergün 08:00 - 22:00

Stream

Stream DPF Temizliği, Dizel partikül filtresi temizliği, DPF Temizliği fiyatı, DPF Temizliği nedir, DPF Temizliği uyarısı, DPF iptali

Dizel partikül filtresi (dpf) nedir?

Dizel partikül filtresi yeni nesil dizel araçlarda bulunur. araçların egsoz emisyon değerlerini avrupa birliği normlarınca,dizel partikül filtresiz araçların standarlarından daha aşşağıya çekmek için konulmuştur.

Dizel partikül filtresi (dpf) dolunca ne olur?

Dizel partikül filtresi dolunca gösterge panelinde motor arıza lambası veya varsa özel olarak dizel partikül filtresi ikaz ışığı yanar. İkaz lambası yandıktan sonra bir süre daha aracı kullanmanıza izin verir.Sonrasında ise aracın motoru koruma moduna girer. Bu modda aracınızı düşük performans ile kullanabilirsiniz. Araç acilen servise götürülmeli ve rejenerasyon yapılmalıdır. Partikül filtresi dolu ve tıkanmışsa, aracın çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar.

Dizel partikül filtresi tıkandığında ne yapmak gerekir?

3 adet çözüm vardır

Yeni bir dizel partikül filtresi almak: içerisinde bulunan metallerden dolayı yenisi yüksek maliyetler gerektirir.kullanıma bağlı olarak da kısa surede tekrardan tıkanabilir.

Yıkatarak temizletmek: Filtre söküldükten sonra, özel ilaçlar ve yüksek basınç hava yardımı ile gözenekler temizlenmeye çalışılır fakat filtre yapısı bu işleme uygun olmadığı için tamamen temizlenemez. Yine kullanıma bağlı olarak Kısa bir süre sonra tekrar dolması kaçınılmazdır.

İptal ettirmek: Aracın motor control ünitesi (ecu) üzerindeki orjinal yazılım okunarak partikül filtresi tamamen kapatılır. Araç bir daha ikaz lambası yakmaz ve partikül filtresi sorun olmaktan çıkar. DPF iptali gerçekleştirilen aracınız muayeneden sorunsuzca geçecektir. Yazılımsal müdahale ile dizel partikül filtresinin iptali farkedilir bir durum değildir.